Kovové povlaky
Přinášejí velmi široké spektrum vlastností díky pestré nabídce chemického složení přídavných materiálů – měkké či tvrdé materiály, antikorozní vlastnosti, kluzné materiály apod. Používáme materiály na bázi železa, niklu, kobaltu, molybdenu, mědi a speciální materiály. Jednotlivé typy přídavných materiálů mají široké použití, dle vašich požadavků na kvalitu povlaku.
V prvovýrobě nacházejí kovové povlaky uplatnění například v chemickém průmyslu nebo polygrafii: povlaky odolné proti korozi a oxidaci za nízkých a vysokých teplot, povlaky odolné proti opotřebení (tření, abraze, eroze, kavitace; kluzná uložení – třecí dvojice, pístnice, těsnicí plochy).
U renovací pak například u převodovek, hydraulických prvků a pístnic, u ploch uložení ložisek, ozubených kol atd.
Žárový nástřik kovových povlaků provádíme:
- plamenem,
- elektrickým obloukem,
- plazmou,
- vysokorychlostním nástřikem plamenem.
Kovokeramické povlaky
Disponují vysokou tvrdostí, velmi dobrou houževnatostí a vynikající odolností proti různým druhům opotřebení za nízkých i vysokých teplot (tření, abraze, eroze, kavitace). Mají také výborné kluzné vlastnosti a velmi dobrou odolnost vůči korozi (v závislosti na konkrétním chemickém složení kovové matrice).
Aplikace keramických a kovových povlaků se prolínají především v oblasti prvovýroby. Kovokeramické povlaky jsou z hlediska odolností proti opotřebení výrazně kvalitnější (odolnější) – především povlaky vytvářené vysokorychlostním nástřikem plamenem.
U oprav a renovací jsou tyto povlaky nasazovány pouze v případech extrémních pracovních podmínek a není-li ekonomické hledisko nejdůležitějším kritériem. Hlavními požadavky jsou zde funkčnost, životnost a spolehlivost – zejména tam, kde standardní konstrukční materiály nestačí. Časté je nasazení v těžkém a těžebním průmyslu, v chemickém průmyslu atd.
Žárový nástřik kovokeramických povlaků provádíme:
- plazmou,
- vysokorychlostním stříkáním plamenem.
Keramické povlaky
Vyznačují se vysokou tvrdostí a vynikající odolností proti různým druhům mechanického opotřebení (tření, abraze, eroze atd.) za nízkých i vysokých teplot. Vyhledávané jsou také výborné kluzné vlastnosti v kombinaci s různými kovovými a nekovovými materiály (i proti sobě v kluzné dvojici) a odolnost proti korozi a oxidaci za nízkých i vysokých teplot.
Keramické povlaky mají v mnoha aplikacích naprosto unikátní postavení. Díky mimořádné životnosti (ve srovnání s klasickými materiály jde o zvýšení řádově až ve stovkách procent) jsou předurčeny především pro povrchy plunžrů čerpadel, prvky armatur, plochy těsnění a ucpávek, hydraulické prvky, kluzná uložení atd.
Žárový nástřik keramických povlaků provádíme:
- plazmou,
- plamenem (s tyčinkou jako výchozí formou přídavného materiálu).
Přetavované povlaky
Po nanesení kovového povlaku (obvykle na bázi niklu) metodou žárového stříkání plamenem o tloušťce 1–3 mm se provádíme přetavení povlaku. Celý dílec ohřejeme na teplotu 1 000 až 1 100 °C. Dojde ke ztavení povlaku a vytvoření difuzního spoje (metalurgické spojení povlaku se základním materiálem). Výsledné povlaky odolávají dynamickému čarovému i bodovému zatížení a jejich aplikace je velmi široká. Stěžejní využití nacházejí napříč strojírenskými odvětvími a obory, jak v oblasti prvovýroby, tak u oprav a renovací.
U přetavovaných povlaků jde o zcela unikátní aplikace – především v těžkých provozech, jako jsou slévárny nebo hutě, či v papírenském průmyslu apod.